PFH500F-28 Series Compact, Conduction Cooled 504 W Rated AC/DC Power Modules
TDK-Lambda's AC-DC PFH500F series is baseplate cooled and has a 4" x 2.4" footprint
Image of TDK-Lambda's PFH500F-28 Series AC/DC Power Modules TDK Corporation's conduction cooled TDK-Lambda PFH500F-28 AC/DC power modules are rated at 28 V 504 W and feature a compact 4" x 2.4" footprint. They have optional Read/Write programming and communication through a PMBus™ interface. These third-generation power supplies are ideal for a variety of applications including COTS (commercial-off-the-shelf), power amplifiers, LED displays, and test equipment.
Accepting an 85 VAC to 265 VAC input, the modules deliver 28 V at 18 A and can be adjusted from 22.4 V to 33.6 V using the trim pin or PMBus interface. Baseplate cooling allows operation at temperatures ranging from -40°C to +100°C. The metal enclosure measures 4" x 2.4" x 0.53" (101.6 mm x 61.0 mm x 13.3 mm) and is encapsulated for MIL-STD-810G shock and vibration.
Features
  • 4" x 2.4" footprint
  • High efficiency: up to 92%
  • PMBus interface
  • Parallel capability (droop mode)
PFH500F-28 Series AC/DC Power Modules
ImageManufacturer Part NumberDescriptionAvailable QuantityPriceView Details
AC/DC CONVERTER 28V 504WPFH500F-28-100-RAC/DC CONVERTER 28V 504W17 - Immediate
300 - Factory Stock
AC/DC CONVERTER 28V 504WPFH500F-28-1D0-RAC/DC CONVERTER 28V 504W35 - Immediate
20 - Factory Stock
AC/DC CONVERTER 28V 504WPFH500F-28-000-RAC/DC CONVERTER 28V 504W4 - Immediate$390.21View Details
AC/DC CONVERTER 28V 504WPFH500F-28-0D0-RAC/DC CONVERTER 28V 504W13 - Immediate