RAC10-K/277 AC/DC Converter Series
RECOM's RAC10-K/277 10 W AC/DC in a compact 2" x 1" case are designed for IoT systems
Image of RECOM Power's RAC10-K/277 AC/DC Converter SeriesTo meet the latest requirements of IoT systems, RECOM has developed a low cost 10 W AC/DC converter series in an industry standard 2" x 1" package. The excellent efficiency over a wide load range makes them ideal for energy saving solutions in IoT applications and also guarantees a stable output voltage. For worldwide compatibility, they offer a wide input voltage range from 85 VAC to 305 VAC.
The 10 W RAC10-K/277 converter series are highly efficient PCB-mount power conversion modules with ultra-low energy losses even in light load conditions. This makes them a benchmark for always-on and standby mode operations in IoT and smart building applications. For example, the RAC10-K/277 supplies 300 mW to power housekeeping circuits of higher power applications in standby mode while drawing less than 500 mW from mains, allowing the higher power application to meet critical ErP standby power regulations.