RAC05-K/277 Series AC/DC Modules
RECOM expands its low power AC/DC portfolio with encapsulated 5 W power supplies
Image of RECOM Power RAC05-K/277 Series AC/DC ModulesWith its RAC05-K/277 series, RECOM introduces 5 W AC/DC converters that support low power needs and are specially designed for extended input lines and extreme temperatures from -40°C up to +85°C. The RAC05-K/277 series is built to operate with mains voltages from 85 VAC up to 277 VAC, and are EMC compliant to EN55022 class “B” without the need for external components.
Features Applications
  • Wide input ranges
  • Standby mode optimized (eco-design Lot 6)
  • High efficiency over the entire load range
  • Operating temperature range: -40°C up to +85°C